Dziecko w domu – jak urządzić pokój idealny

Czasem mówi się, że dzieci to najbardziej wymagający konsumenci. Jeśli coś im się nie podoba, mówią o tym otwarcie lub okazują swoje niezadowolenie. Dlatego też urządzenie pokoju dla naszej pociechy może okazać się wyzwaniem dość karkołomnym. Istnieje jednak kilka wskazówek i porad dzięki którym pokój dziecięcy można urządzić modnie i wygodnie jak również tak aby dziecko było szczęśliwe, czując się w nim “u siebie”.

W zależności od wieku

Pokój dla naszych pociech urządzamy w zależności od wieku: inaczej będzie wyglądało pomieszczenie dla małych dzieci, inaczej dla tych w wieku szkolnym, zupełnie inaczej dla nastolatka. W przypadku małych dzieci (ale na tyle już dużych by spały we własnym pokoju, nie w sypialni rodziców) najważniejszą rolę odgrywa stworzenie bezpiecznego miejsca do zabawy. Ważną częścią wyposażenia będą też meble, które zmieszczą wszystkie dziecięce skarby: zabawki, ubranka i inne rzeczy. Idealnym wystrojem wnętrza mogą być jasne panele podłogowe, które rozjaśnią dziecięcy pokoik a na ścianach tapeta z bohaterami ulubionych bajek lub fototapeta z atrakcyjnym, realistycznym motywem.
Dla dzieci w wieku szkolnym centrum pokoju będzie stanowić biurko, przy którym spędzać będzie wiele czasu: odrabianie lekcji, gra na komputerze czy korzystanie z Internetu wypełniają obecnie zdecydowaną większość dnia  każdego dziecka. Wybierając biurko należy pamiętać by było ergonomiczne (nie zawsze najpiękniejszy mebel będzie najbardziej funkcjonalny), miało dużo szuflad i przegródek, gdzie dziecko schowa wszystkie przybory niezbędne w szkole. Ważnym elementem uzupełniającym biurko jest wygodny fotel, dopasowany odpowiednio do wzrostu dziecka. To bardzo ważne dla zachowania odpowiedniej postawy ciała.

Dobre miejsce do spania

Patrząc na ofertę sklepów z meblami możemy przeżyć prawdziwą rewolucję: wybór łóżeczek dla dziecka jest naprawdę ogromny: oprócz tych tradycyjnych, mamy na rynku również łatwe do przesuwania łóżeczka na kółkach lub łóżeczka-kołyski. Jak wybrać łóżko idealne? To proste, jeżeli pamiętamy o kilku zasadach. Przede wszystkim łóżeczko musi być ergonomiczne i wygodne: opcje dodatkowe często są bardzo zachęcające jednak nie zawsze potrzebujemy bogatego wyposażenia dlatego przede wszystkim powinniśmy pamiętać o funkcjonalności mebla. Dobrym rozwiązaniem są łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami.
Warto wspomnieć także o meblach dla niemowlaków: na rynku możemy wybierać również spośród bardzo praktycznych i użytecznych mebli wielofunkcyjnych: oprócz łóżeczka jest tam także przewijam, szuflady i półeczki dzięki czemu łatwiej dziecko przewinąć. Dostępne są też łóżeczka z funkcją opuszczanego boku, przydatne dla matek karmiących piersią.
Wybierając łóżeczko dla dziecka warto również sprawdzić materiał, z jakiego zostało wykonane: ważne, żeby było wytrzymałe, wszak dziecko spędza w nim sporo czasu oraz czy posiada atest.

Kupując meble dobrej jakości, mamy gwarancję, że posłużą naszym dzieciom na długie lata, będą wygodne i będą wspomagać rozwój dziecka. To dobra inwestycja.