Ozdoba każdego salonu

Urządzając nasze gniazdko staramy się, żeby było dla nas przede wszystkim wygodne, praktyczne i funkcjonalne. Chcemy również, by przypominało prawdziwy dom, taki do którego będziemy wracać z miłą chęcią. Dbamy o to by było modnie, przytulnie i czysto, jednocześnie nie tracąc na wystrój całego naszego budżetu. Jednym słowem – żeby dobrze się nam mieszkało. Warto jednak pamiętać, że wystrój wnętrz to nie tylko meble, tapety i panele. Bardzo ważną rolę odgrywają szczegóły i detale. Zdarza się niestety, że taki źle dobrany szczegół czyni pomieszczenie urządzonym chaotycznie i nieładnie. Jednym z czynników mających największy wpływ na wystrój wnętrza jest dobre oświetlenie, które każdy pokój może wzbogacić lub…zepsuć. Dowiedzmy się wspólnie jak wybrać żyrandol idealny do naszego mieszkania.

Rodzaje lamp

Wybór odpowiedniego żyrandola może stanowić nie lada problem. W sklepach – zarówno stacjonarnych jak i internetowych – mamy naprawdę dużo wzorów i modeli. Do tych najczęściej wybieranych należą żyrandole klasyczne – są kupowane najchętniej ponieważ pasują do większości wnętrz i są delikatne.
Żyrandole w stylu retro będą pasować do wnętrz wielkich, wysokich i przestronnych. Są bogato zdobione, wielkie i “ciężkie”. Odznaczają się bogactwem zdobień i dekoracji, z pewnością wzbudzą uwagę gości.
Żyrandol w stylu nowoczesnym charakteryzuje się prostotą i maksymalną funkcjonalnością ale może przy tym przybrać niezwykłą formę. Jest to żyrandol najbardziej praktyczny ze wszystkich.
Możemy również wybierać spośród żyrandoli artystycznych, designerskich o nieregularnych kształtach. Decydując się na takie oświetlenie musimy jednak wcześniej sprawdzić czy będzie ono dobrze komponowało się z wystrojem pomieszczenia.

O czym warto pamiętać

Kupując lampę do pokoju musimy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Przede wszystkim oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników wystroju wnętrz. Odgrywa ogromną rolę dlatego musimy sprawdzić czy wybrana przez nas lampa komponuje się dobrze z wystrojem ścian, podłóg, znajdującymi się w pomieszczeniu meblami, dekoracjami a nawet akcesoriami takimi jak poduszki czy narzuty. W idealnie i ładnie urządzonym pomieszczeniu wszystkie znajdujące się tam przedmioty mają swoje miejsce i tworzą wspólnie stylową całość. Szczególną uwagę należy także zwrócić na oświetlenie zewnętrzne wpadające do pokoju.
Bardzo ważnym jest aby do wybranego przez nas żyrandola dobrać odpowiednio resztę oświetlenia czyli kinkiety, lampy ścienne, stojące lub lampkę nocną.

Aranżacja oświetlenia idealnego to często najtrudniejszy etap w urządzaniu wnętrza. Warto poświęcić na to trochę więcej czasu, odwiedzić różne sklepy, zobaczyć jak poszczególne modele wyglądają na żywo, oprócz żyrandola dobrać także pozostałe elementy oświetlenia aby uzyskać najlepszy możliwy efekt. Nagrodą będzie wnętrze rozświetlone, urządzone harmonijnie i komfortowe. Dobry żyrandol ociepli pomieszczenie, będzie także wspaniałą ozdobą i posłuży nam na wiele lat.