Aranżacja małej łazienki

Każdy z nas chce urządzać swoje mieszkanie lub dom tak, by było jak ze snów. Pomysły na urządzenie małej łazienki zależą od naszego budżetu, pomysłowości i tego jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. W małych pomieszczeniach powinniśmy przede wszystkim stawiać na praktyczność. Znaczenie ma też ustawność mebli i wyposażenia łazienki. Coraz częściej można spotkać się z pomysłami tz. “budget friendly”, które nie zrujnują naszego portfela, a i projektanci, wraz z specjalistami budowlanymi wychodzą naprzeciw potrzebom klientów.

Jak ustawić meble i armaturę łazienkową w małym pomieszczeniu?

W takim pomieszczeniu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W małej łazience dużym plusem jest napewno kabina prysznicowa. Zużywa mniej wody, zajmuje mało miejsca. Niestety, brak wanny to minus, gdyż nie będziemy mogli zrobić np. prania ręcznego (chyba, że kupimy brodziko-wannę do kabiny) czy nie powiesimy prania na suszarce. Jednak tutaj również producenci wychodzą nam naprzeciw i coraz częściej można spotkać specjalne suszarki, które można zawiesić we wnętrzu kabiny.

Jeśli mamy mało miejsca w łazience to możemy pomyśleć o przeniesieniu pralki do innego pomieszczenia. Zyskamy wtedy więcej miejsca na szuflady i dłuższy blat, gdzie możemy umieścić swoje kosmetyki, przybory i ręczniki.

Dodatkowym miejscem na przechowywanie będzie również zabudowa (jest jednak minus – zmniejsza to znacznie powierzchnię łazienki) lub szafki wiszące. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca na rzeczy łazienkowe. Niemniej przy osobach, które lubują się w stylu minialistycznym warto pomyśleć o takim rozlokowaniu mebli, by wnętrze zachowało swój elegancki i klasyczny styl, który spełni nasze wymagania.

Dodatki w łazience

Małe łazienki zaprojektowane są zazwyczaj jako pomieszczenia bez okien. Związane jest to z charakterystyką danego budownictwa (np. bloki) i projektu. Ma to swoje plusy i minusy. Brak okna to więcej powierzchni dla mebli do przechowywania naszych rzeczy. Jednak w łazience bez okna nie postawimy już żywych roślin, a co najwyżej sztuczne.

Mała łazienka z oknem to wielki plus dla aranżacji. Spotkać je można najczęściej w tzw. bliźniakach czy małych domkach jednorodzinnych. W takiej łazience możemy pokusić się o umieszczenie roślin. Dzięki dopływowi naturalnego światła będziemy mogli wstawić tam pnącza czy calathea, które lubią dużą wilgotność powietrza, ale nie wymagają silnego nasłonecznienia.

Wszelkie dodatki takie jak kubki, naczynia czy pudełka do przechowywania powinny być wykonane z takiego materiału, który łatwo się czyści. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu z późniejszymi porządkami.