Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dziecięcy to nie tylko jedno z wielu pomieszczeń w domu. To królestwo młodszego domowników. W swoim pokoju dzieci spędzają znaczną część dnia, dlatego przestrzeń powinna tworzyć funkcjonalną, przyjemną całość.
Organizacja pomieszczenia dla dziecka zależy od jego wielu, płci dziecka, wielkości pomieszczenia oraz oczekiwań dziecka.

Wystrój wnętrz pokoju dziecka

Inaczej będzie wyglądał pokój dla jednego dziecka, a inaczej dla kilku. Jednak we wszystkim pokojach powinna się znaleźć łóżko, biurko, regał na książki czy zabawki oraz szafa na ubrania. Biurko oraz krzesło do biurka powinno być dobrane do wzrostu dziecka. Dobrze jeśli jest również miejsce na zorganizowanie kącika zabaw. W takiej przestrzeni przeznaczonej do zabaw warto umieścić dywan. Wówczas dziecko nie będzie zmuszone siadać w trakcie zabawy na podłodze. W czasie, gdy dziecko nie będzie mogło aktywnie bawić się na dworze, taka przestrzeń sprawdzi się idealnie. Ruch jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto zadbać o przestrzeń na “wyładowanie” dużej ilości energii u dziecka.
Jeśli chodzi o meble wybór jest ogromny. Meble są nie tylko funkcjonalne, ale również kolorowe, mogą przedstawiać ulubione postacie z bajek, co na pewno ucieszy dziecko. Do małych przestrzeni dostępne są meble wielofunkcyjne, stanowiące jednocześnie łóżko, szafę oraz biurko.

 

Jeśli jest taka możliwość, na pokój dziecięcy lepiej wybrać pomieszczenie od strony zachodniej. Małe dzieci zbyt wcześnie nie będą budziły promienie słońca, a starsze dłużej będą mogły odrabiać lekcje przy naturalnym świetle.  Istotny jest również kolor ścian. Nie koniecznie musi to być kolor niebieski w pokoju chłopięcym, a różowy w dziewczęcym. Warto pamiętać, że  niebieski kolor w zbyt dużej ilości może przytłaczać. Nadmiar różowego koloru  natomiast, wzbudza agresję. Lepszym rozwiązaniem będzie jeden maksymalnie dwa ciepłe, spokojne kolory. Warto wziąć pod uwagę, że kolorowe meble, tapety z postaciami z bajek oraz zabawki mogą zbytnio przytłoczyć kolorowy kolor ścian.
Planując aranżację pokoju dla dziecka warto w pierwszej kolejności zapytać dziecko o określenie oczekiwań. Pokój będzie należał do dziecka i to właśnie młodszy domownik będzie w nim spędzał najwięcej czasu. W swoim pokoju dziecko powinno się czuć dobrze.

 

Artykuł powstał przy współpracy z www.ponklub.com.pl