W poszukiwaniu szczęścia

Każdy z nas chciałby aby jego życie było radosne i spełnione. Każdy chciałby żyć pełnią życia, realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Pytając różnych ludzi o to, czym dla nich jest szczęście z pewnością poznamy bardzo różne odpowiedzi: szczęście to założenie rodziny, wybudowanie domu, prawdziwa miłość niczym z komedii romantycznych czy harlequinów, podróż dookoła świata, spełnienie zawodowe i finansowe ale także a może przede wszystkim zdrowie. To najczęściej pojawiające się wartości, które czynią innych szczęśliwymi. Niestety, jak to w życiu, nic nie przychodzi do nas z łatwością. Na wiele z tych rzeczy sami musimy zapracować a na inne zwyczajnie nie mamy wpływu.
Zastanówmy się jednak, co możemy zrobić, żeby osiągnąć szczęście i spokój ducha.

Szczęście to drugi człowiek

Chyba każdy człowiek marzy o spełnionej miłości, pełnej uczucia i namiętności. Zakochanie to pewnie najpiękniejszy ze stanów, jakie może przeżywać człowiek. Najczęściej pierwsze miłosne uniesienia przeżywamy będąc w szkole, w okresie dojrzewania. Być może nie jest to jeszcze prawdziwe uczucie ale także bardzo ważne i przyjemne – nie od dziś wiadomo, że do pełni szczęścia potrzebna jest człowiekowi druga osoba, która nas zrozumie, przytuli, powie coś miłego po dniu pełnym napięć i rozczarowań. Rzadko zdarza się, że zakochamy się od pierwszego spojrzenia chociaż właśnie taki stereotyp miłości występuje powszechnie w książkach, filmach czy teledyskach. Najczęściej przeżywamy różne uczucia, począwszy od koleżeństwa, przyjaźni, zauroczenia by wreszcie zakochać się na całego. Później przychodzi planowanie przyszłości z naszą drugą połówką, wspólne plany i marzenia. Z czasem dochodzi wspólne mieszkanie: cieszymy się na myśl o naszym przytulnym gniazdku, gdzie zamieszkamy razem i będziemy rozkoszować się radością z każdego razem spędzonego dnia. Z czasem być może nasza rodzina powiększy się i mieszkanie będzie trzeba zaaranżować na nowo uwzględniając potrzeby nowych domowników lub w ogóle pomyśleć o czymś większym.

Pasje i zainteresowania

Dla wielu osób szczęściem jest możliwość rozwijania swoich zainteresowań i hobby. Dobrze, jeśli mamy pasje, które przynoszą nam satysfakcję i pozwalają uciec przed monotonią codzienności. Co ważne, hobby wcale nie musi oznaczać dużych kosztów finansowych – często wystarczy być pomysłowym i kreatywnym.
Jednym z najpopularniejszych zajęć w czasie wolnym jest podróżowanie. Odkrywanie nowych krajów, kultur, lokalnego jedzenia czy zwyczajów to piękna pasja, która wzbogaca nas o nowe wrażenia i piękne doznania. Już samo planowanie podróży poprzez czytanie przewodników turystycznych czy uważne śledzenie mapy wzbudza ekscytację. Podróżowanie może odbywać się na wiele sposobów i każdy jego miłośnik ma swoje sposoby na wyjazd – niektórzy lubią dalekie i długie wyprawy na inny kontynent lub w rzadko uczęszczane egzotyczne miejsca. Inni wolą odkrywać piękno Polski lub nawet swojego regionu. Znajdą się zarówno zwolennicy wyjazdów zorganizowanych, zwiedzania zabytków ale też tacy, którzy lubią wycieczki spontaniczne: wystarczy im dobrze spakowana walizka i mogą ruszać przed siebie, gdzie tylko oczy poniosą. Podróż można zorganizować indywidualnie i o każdej porze roku, moze to być nie tylko świetny pomysł na odpoczynek ale również wspaniały prezent na przykład na podróż poślubną czy rocznicę ślubu. Wczasy z drugą połówką to najpiękniejszy sposób na celebrowanie dobrego życia, w którym miłość jest najważniejsza.

Na pewno nie ma jednoznacznej recepty na szczęście a dla każdego z nas oznaczać ono będzie coś innego. Zapewne jednak nasze główne pragnienia są zawsze takie same. Najważniejsze jest zadać sobie pytanie: “czym dla mnie jest szczęście?” po czym żyć zgodnie z udzieloną przez siebie odpowiedzią.