Najlepsze miejsce do życia

W ostatnich miesiącach przekonaliśmy się, że to właśnie w domu możemy czuć się pewnie i bezpiecznie. Dom tak jak zwykle był dla każdego z nas bezpieczną przystanią, do której wracamy po dniu pełnym wyzwań i obowiązków, miejscem gdzie odpoczywamy i uzupełniamy energię przed kolejnym stresującym dniem. Z dnia na dzień okazało się jednak, że to właśnie w domu będziemy musieli teraz pracować, uczyć się jak również spędzać nasz czas wolny podczas gdy wcześniej z wielu rozrywek korzystaliśmy wychodząc do miasta. Zastanówmy się zatem, jak urządzić mieszkanie idealne ponieważ wiadomo, że jest to miejsce w którym spędzamy najwięcej czasu i musi być ono dla nas miejscem przyjaznym i ważnym, takim do którego chce due wracać.

Różne potrzeby

Przygotowując się do remontu, musimy określić jakie są główne jego cele czyli inaczej: jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Czy chcemy zmienić wystrój wnętrza domu, kupić nowe, bardziej praktyczne i funkcjonalne meble czy też chcemy generalnej zmiany bo na przykład spodziewamy się przyjścia na świat nowego członka rodziny? Musimy pamiętać, że nasze mieszkanie spełnia różne funkcje i zaspokaja wiele rozmaitych potrzeb. Remont to inwestycja na długie lata, musimy przeprowadzić ją z głową bo przecież będzie nam służyła każdego dnia. Dlatego też nie warto na remoncie oszczędzać – lepiej wydać więcej a zapewnić sobie miejsce idealne niż później żałować, że czegoś się nie zrobiło i przez to komfort naszego codziennego życia jest niższy. Najlepszym rozwiązaniem będzie podzielenie naszego lokum na kilka stref (nie muszą to być osobne pomieszczenia). Przyda się zatem strefa do codziennego odpoczynku, strefa do pracy i do spania. W przypadku gdy mamy dzieci zorganizujmy im miejsce do zabawy ale też do nauki. Dzięki tego typu aranżacji wnętrz umożliwimy także wygodny podział obowiązków i pór dnia. W ten sposób wykształcimy w sobie i w naszych dzieciach nawyk odpowiedniej organizacji czasu: jest czas na pracę, na naukę, na obowiązki domowe oraz wreszcie czas na odpoczynek, rozwijanie hobby czy rodzinną rozrywkę wreszcie – pora snu. Musimy pamiętać o tym, że domownicy – w różnym wieku i o różnym usposobieniu – mają różne potrzeby a dom idealny to taki, który spełnia je wszystkie. Inaczej zaprojektujemy pokój dla małego dziecka, inaczej dla nastolatka a jeszcze inaczej gabinet do pracy czy sypialnię dla seniora. Sprawnie przeprowadzony remont uczyni z naszego mieszkania dobre miejsce, w którym będziemy chcieli przebywać.

Gdzie szukać inspiracji

Pomysłów na aranżacje wnętrz jest wiele: inspiracji możemy szukać w Internecie, w mediach społecznościowych (większość salonów meblowych czy firm remontowych publikuje artykuły z informacjami jak dobrze zaprojektować poszczególne pomieszczenia) lub czytając prasę branżową. Możemy również wybrać się do konkretnego sklepu, ponieważ w wielu z nich nie tylko obejrzymy meble “na żywo” ale będziemy mogli także przyjrzeć się ekspozycjom pomieszczeń zaaranżowanym przez pracowników. Dzięki temu wybierzemy najlepsze dla siebie rozwiązania a nasze mieszkanie będzie nie tylko funkcjonalne ale też urządzone w nowoczesnym i atrakcyjnym stylu, tak jak lubimy.