Budowa domu i remont mieszkania – na jakie trendy warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy zyskać dodatkową rekreacyjną przestrzeń?

Wybierając miejsce, w którym zamieszkamy, staramy się, aby było wyjątkowe. W sieci, na portalach wnętrzarskich i budowlanych szukamy inspiracji pomocnych w aranżacji domu lub mieszkania. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj przestrzeń rekreacyjna. Na jakie trendy w tym zakresie warto zwrócić uwagę?

Taras, balkon i ogród z pomysłem

Zastanawiając się, jak będzie wyglądać przestrzeń naszego domu, przeanalizujmy także własne oczekiwania i preferencje. Jeśli budowa jeszcze przed nami, warto prześledzić najnowsze projekty i inspiracje. Z ich pomocą możemy stworzyć miejsce o niebanalnej formie. Dużą popularnością cieszą się domy w stylu „nowoczesnej stodoły”, chętnie wybieramy także modernistyczne projekty, a nawet te, które pozwolą nam zamieszkać w miejscu przywodzącym na myśl staropolski dworek. Elementy domu, na które warto zwrócić uwagę to m. in. balkon lub taras.

Aranżacje, jakie możemy stworzyć, decydując się na balkon lub tras sprawią, że nasz dom zyska dodatkową przestrzeń rekreacyjną. Jeśli preferujemy modernistyczny lub nowoczesny styl, warto zwrócić uwagę na minimalistyczne tarasy, które od przestrzeni salonu lub sypialni oddziela tafla szerokiej szyby. Jeśli zdecydujemy się na garaż w bryle domu, jego dach może stać się podłogą, na której urządzimy minimalistyczny balkon otoczony szklaną lub metalową balustradą. W przypadku gdy zdecydujemy się na rozwiązanie w nieco bardziej klasycznym stylu, być może lepszym pomysłem będzie dom otoczony ogrodem – nawet niewielka przestrzeń może zapewnić nam miejsce odpowiednie na odpoczynek – w ogrodzie możemy zagospodarować przestrzeń na spotkania z przyjaciółmi, ulokować hamak lub zaplanować miejsce do zabaw dla dzieci

Aranżacje we wnętrzach

Jeśli przestrzeń naszego mieszkania na to pozwala, ciekawe aranżacje stworzymy, decydując się na antresolę. Możemy na niej urządzić np. kącik do czytania lub wyposażoną w miękkie siedziska i fotele przestrzeń na popołudnie przy kawie. Remont mieszkania, w którym pojawi się antresola, możemy przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy pomogą nam w wykonaniu takiej konstrukcji.

Przestrzeń rekreacyjną w mieszkaniu możemy wydzielić również, adaptując na ten cale oddzielne pomieszczenie. Stworzony w ten sposób pokój mamy możliwość dowolnie zagospodarować, aranżując zgodnie ze swoimi potrzebami. W ten sposób w naszym mieszkaniu może pojawić się domowa siłownia, pracownia lub pokój gamera. Czasem wystarczy nieskomplikowany remont, aby wybrane pomieszczenie zyskało zupełnie nowych charakter i styl.

Niezależnie od tego, czy czeka nas budowa domu czy remont mieszkania, dobrym pomysłem jest zaplanowanie przestrzeni rekreacyjnej zanim przystąpimy do pracy. Przemyślany projekt to podstawa, jeśli zależy nam na sprawnym przebiegu prac i satysfakcjonującym efekcie.