Prawo budowlane a własna działka – co warto wiedzieć przed zakupem?

Własna działka to marzenie wielu osób. Taka inwestycja kusi nie tylko atrakcyjną lokalizacją z dala od miejskiego zgiełku, ale także dużą dowolnością w zakresie aranżacji zakupionego terenu. Czy aby na pewno? Prawo budowlane uwzględnia wiele aspektów, jakie warto wziąć pod lupę, zanim zdecydujemy się na zakup działki pod budowę.

Czy aby na pewno działka budowlana?

Planując zakup ziemi pod budowę, oczywistym wydaje się być fakt, że w tym celu wybierzemy działkę budowlaną. Niestety kwestia ta nie zawsze jest tak jasna, jak mogłoby się wydawać. Sam fakt, że ziemia położona jest pomiędzy istniejącymi już budynkami mieszkalnymi, a sama działka wyposażona została np. w media nie nadaje jej statusu działki budowlanej. Zanim podejmiemy więc decyzję, zweryfikujmy, jakiej kategorii jest grunt, który planujemy wybrać. Nawet, jeśli interesujący nas fragment ziemi nie ma charakteru budowlanego, warto rozważyć opcję, jego przerejestrowania. W ocenie tego, na ile to możliwe i opłacalne pomoże nam np. prawnik specjalizujący się w sprawach prawa budowlanego.

Malownicza okolica to nie wszystko

Decydując się na zakup działki, niejednokrotnie dajemy się zauroczyć pięknej okolicy. Dla wielu z nas mieszkanie blisko lasu lub dom z widokiem na jezioro to spełnienie marzeń. Wybierając działkę pod budowę warto jednak nie tylko wnikliwie przeanalizować potencjalne sąsiedztwo, ale także… prawo budowlane. W jego przepisach znajdziemy kluczowe informacje związane z funkcjonowaniem działki. Powinniśmy się upewnić, czy wybrana ziemia uzbrojona została w gaz, wodę, elektryczność oraz media. Na uwagę zasługuje również kwestia dostępu do drogi dojazdowej, a nawet porastających działkę drzew, na których wycięcie w większości przypadków musimy uzyskać zezwolenie.

W czym może nam pomóc geodeta, a w czym prawnik?

Podczas zakupu działki, na której stanie nasz wymarzony dom, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów świadczących usługi geodezyjne. Dlaczego to ważne? Geodeta nie tylko udzieli nam praktycznych wskazówek i informacji związanych z wybraną działką, ale także pomoże określić dokładny obszar, jaki zajmuje działka, a na podstawie wykonanych pomiarów sporządzi mapę projektową.

Prawnik natomiast to kolejna osoba, która może pomóc nam spełnić marzenie o zakupie własnej działki. Na kontakt z ekspertem warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy prawo budowlane związane z zakupem działki i jej odpowiednim przygotowaniem pod budowę nie jest dla nas jasne. Taka współpraca może okazać się również konieczna w przypadku, gdy okaże się, że nabyliśmy problematyczną z punktu prawnego działkę lub grunt obciążony hipoteką.