Wszystko, co trzeba wiedzieć o wstępnej fazie budowy

Budowa domu nie zaczyna się wbrew powszechnej opinii od oznaczenia projektu na powierzchni działki, czy wylania fundamentów. Ten proces rozpoczyna się o wiele wcześniej, gdy musimy wybrać działkę, zdecydować się na odpowiedni projekt, wybrać źródło ciepła, czy rodzaj wentylacji.

Dlaczego warto zbudować dom?

Przewagą domu na własnej działce nad mieszkaniem w bloku jest przede wszystkim przestrzeń. Metraż domu zależy wyłącznie od oczekiwań i wyobrażeń jego właściciela w połączeniu z jego możliwościami finansowymi. Natomiast mieszkanie w bloku jest w oczywisty sposób ograniczone metrażowo. Dodatkową zaletą, jaką stwarza budowa władnego domu jest możliwość posiadania wymarzonego ogrodu. Dla wielu osób jest to marzenie nieosiągalne. Własny ogród to nie tylko piękne kwiaty, drzewa i krzewy, ale również poczucie sielanki połączone z uczuciem poszanowania własnej prywatności. Możemy pić kawę w szlafroku i kapciach pośrodku ogrodu i nikt nie spojrzy na nas z tego powodu krzywo, co miałoby z pewnością miejsce, gdybyśmy urządzili taka scenkę rodzajową pośrodku blokowisk.

Od czego należy zacząć?

Na samym początku najważniejsze jest określenie własnych pragnień, potrzeb i przede wszystkim możliwości. Warto rozeznać się w ofertach kredytowych, by wiedzieć, na co możemy liczyć, zanim zaczniemy snuć plany związane z budową naszego domu i czy w ogóle dostaniemy kredyt. Określić musimy również, gdzie chcielibyśmy mieć zlokalizowany dom, a następnie poszukać tam działek budowlanych na sprzedaż. Przy ustalaniu budżetu należy pamiętać, że ważne jest określenie wielkości domu oraz jego standardu. Różne wyposażenie wiąże się z różnymi kosztami. We wstępnej fazie trzeba pomyśleć naprawdę o wszystkim, by rzetelnie podejść do sprawy i nie dać się zaskoczyć na którymś z etapów realizowania projektu. Jeżeli budowa wymarzonego wielkiego domu przerasta nas finansowo, warto zrewidować swoje marzenia i nieco bardziej dostosować je do rzeczywistości. Zamiast okazałego domostwa można przecież postawić kameralny zaciszny domek, w którym z pewnością nie będziemy się czuć gorzej niż w niejednej willi – w końcu będzie nasz własny, a przede wszystkim właśnie to się liczy.

Wybór działki

Przy wyborze działki pod dom warto pamiętać o tym, że to od jej parametrów i ukształtowania będzie zależał ostateczny wygląd domu, którego budowa zaprząta nam umysł. Należy też nie zapominać o kwestiach należących do późniejszej codzienności, jak czas dojazdu do pracy, odległość od najbliższych sklepów, lekarzy i tym podobnych miejsc. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez siłowni, koniecznie musimy sprawdzić, czy w okolicy jakaś się znajduje. Dobrze przemyślana działka, to dobry dom. Jeśli cały projekt od samego początku będziemy rozplanowywać na spokojnie i z rozwagą, nic nas nie zaskoczy i z powodzeniem zamkniemy się w założonym budżecie.