Jak wykorzystać nieużywaną nieruchomość w mieście?

Zdarzają się w życiu takie sytuacje, że ktoś nam bliski z rodziny wyjeżdża na długi czas, na przykład za granicę do pracy. Zostawia nam do doglądania swoje mieszkanie. Jeśli czas nieobecności ma być długi, powyżej pół roku, a dom miałby w tym czasie stać pusty, warto wcześniej pomyśleć o jakimś bardziej ekonomicznym rozwiązaniu.

Wynajem mieszkania

Wiele nieruchomości stoi pustką w oczekiwaniu na powrót mieszkańca, czy mieszkańców. Jeśli domownicy wyjechali na dłuższy okres, bardzo dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest wynajem pustego mieszkania. Oczywiście jeszcze przed wyjazdem jego właściciela należy uzgodnić z nim szczegóły, a przede wszystkim musi on wystawić nam upoważnienie do zawierania umów najmu podczas jego nieobecności. Jest to bardzo ważne, gdyż bez tego nie będziemy mieli możliwości niczego zrobić, tak samo jak właściciel pustego mieszkania, który zdalnie nie będzie w stanie wykonywać takich formalnych czynności.

Należy jak najlepiej dopiąć szczegóły

Ważne są niuanse, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieistotne. Na przykład jeśli właściciel mieszkania lub któryś z domowników ma alergię na zwierzęcą sierść, lokatorzy wynajmujący mieszkanie nie mogą mieć możliwości sprowadzenia tam zwierząt. Takie rzeczy powinny być zapisane w umowie najmu, by uniknąć ewentualnych nieporozumień w późniejszym czasie. Jeśli jakiś potencjalny lokator upiera się, że chce wynajmowany od nas dom wyposażyć w akwarium, warto na tę okazję zawrzeć porozumienie. W takim dokumencie muszą zostać zawarte zapisy na przypadek ewentualnego uszkodzenia akwarium, które spowodowałoby zalanie mieszkania, a nawet sąsiadów. Lokator powinien ponieść wszelkie konsekwencje finansowe takiego zdarzenia.

Wynajem na krótszy okres

Popularną formą wykorzystania chwilowo wolnej nieruchomości jest wynajmowanie jej okazjonalnie. Są serwisy internetowe, które służą do wystawiania informacji o dostępności pokoi na wynajem na krótszy okres. Korzystają z takich ofert osoby, które przyjeżdżają do obcego miasta na parę dni w celach turystycznych i rekreacyjnych. Ryzykiem tego typu przedsięwzięcia jest jednak to, że nie przez cały czas mogą być chętni na wynajem i momentami mieszkanie i tak będzie stało puste. Jednakże po ostatecznym rozrachunku prawdopodobnie bardziej opłacalna może być ta właśnie opcja, gdzie dom przeznaczamy na okazjonalny wynajem. Warto zadbać o to, by goście dobrze czuli się w wynajmowanym mieszkaniu, a całkiem możliwe, że będą do niego wracać mając taką okazję, albo będą polecać je swoim znajomym.