Jak powinna wyglądać szafa nowoczesnej kobiety?

Niedościgniona moda narzuca co rusz to inny styl. Wieszaki w galeriach handlowych uginają się pod najdziwniejszymi krojami bluzek, spodni, sukni, czy płaszczy. Każda kobieta, która chce uchodzić za nowoczesną i zwyczajnie elegancką zgodnie z najnowszymi trendami, czuje presję, by nabywać te coraz bardziej dziwaczne twory koncernów modowych. Czy aby na pewno tędy droga?

Nowoczesna znaczy świadoma

Nowoczesność ma to do siebie, że wiąże się z postępem. Chodzi tu zarówno o postęp technologiczny, jak i postęp w dziedzinie świadomości społeczeństwa. Natomiast kobieta świadoma doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że światem za bardzo już zawładnął konsumpcjonizm, który szkodzi nie tylko portfelom, ale również i naszej planecie. Szybko zmieniająca się moda wytwarza coraz to więcej nowych ubrań, często piętnując stare ciuchy jako niemodne i nieaktualne. Powoduje to ogromną produkcję odpadów w postaci starych ubrań. Często są one produkowane z poliestru, który jest niczym innym jak materiałem tożsamym z plastikiem. Takie ubrania będą się zatem rozkładać przez kilkaset lat. Dodatkowo, kolejnym czynnikiem mającym negatywny wpływ na środowisko, są silne środki chemiczne używane do barwienia tkanin, które później trafiają do gleby i wód gruntowych. Jeśli o wodę chodzi, ogromne jej ilości zużywane są do produkcji tkanin, z których powstają ubrania. A woda zaczyna być powoli produktem deficytowym. Należy się indywidualnie i bardzo dokładnie zastanowić, czy naprawdę chcemy, by nasza garderoba wspierała niszczenie jedynej planety, na której obecnie mamy możliwość mieszkać.

Jakie zmiany można wprowadzić?

Pierwszą zmianą, jaką możemy zastosować, jest nie wyrzucanie starych ubrań, które nam się znudziły. Istnieją firmy zajmujące się zbieraniem takich niepotrzebnych odpadków, które wytworzyła chwilowamoda i ubrań, które zwyczajnie się znudziły. Ubrania takie są następnie sprzedawane hurtowo do sklepów z używana odzieżą lub jako materiały na szmatki potrzebne w dużych ilościach w wielu firmach. Zdarza się, że część dochodu z takiej hurtowej sprzedaży dostaje przekazywana na PCK lub inne dobroczynne organizacje.

Kolejną pozytywną zmianą będzie najzwyklejsze wstrzymywanie się od kupna dużej ilości nowych ubrań. Każda kobieta lubi dobrze wyglądać, ale by to osiągnąć można nawet całkowicie zrezygnować z zakupów w galeriach handlowych, czy markowych sklepach. Nasza garderoba zdecydowanie zyska, gdy zaczniemy kupować ubrania w sklepach z odzieżą używaną. Zaletą takich miejsc jest przede wszystkim cena, gdyż ubrania można kupić za bezcen. Ciężko będzie też spotkać drugą osobę w identycznym ubraniu, co nasze. A przede wszystkim, świadomie będziemy wspierać dbanie o środowisko, a nawet przestaniemy być częścią konsumpcyjnego stylu życia.