Sposoby na skuteczny relaks w domowym zaciszu

Czy chodzi o komfort naszych gości, czy o nasze własne odczucia, każdy salon powinien być miejscem, w którym mieszkaniec lub gość natychmiastowo czuje się odprężony. Ale co zrobić, jeśli zauważyliśmy, że klimat w naszym salonie nie jest zbyt przytulny? W jaki jeszcze sposób można zaznać we własnym domu relaksu, który prawdziwie wpłynie na stan naszej psychiki?

Dlaczego relaks jest taki ważny?

Kto nie marzy, by po całym dniu pracy zagłębić się w miękkim fotelu i zapomnieć o świecie przynajmniej na chwilę? Każdy potrzebuje odrobiny relaksu, by utrzymać swoją psychikę w dobrym stanie. A wypoczęty człowiek ma wyższą odporność na wszelkie infekcje, zatem jeśli będziemy wystarczająco wypoczywać, nie będziemy chorować. Będziemy też bardziej radośni, tolerancyjni i zdecydowanie bardziej wydajni. Zalet jest naprawdę wiele, dlatego nie należy się wstrzymywać od chwili relaksu, nieważne jak bardzo jesteśmy obłożeni obowiązkami.

Tworzenie odpowiedniego klimatu

Najbardziej odpowiednim miejscem na relaks w domu jest salon. By czuć się w nim komfortowo, powinniśmy zadbać o wygodne meble do siedzenia. Należy też pamiętać, że nawet najbardziej wygodny fotel, czy sofa, bez poduszek będzie niczym. Nie bójmy się ilości, im więcej miękkich, wspierających kręgosłup i łokcie jaśków, tym lepiej. Duże znaczenie w procesie odprężania ma również odpowiednie oświetlenie. Najlepiej, by było ciepłe, bez zimnych niebieskich tonów. Oświetlenie powinno być też niezbyt ostre. Idealna byłaby możliwość regulacji, choćby poprzez wyłączenie głównego światła na rzecz łagodnej lampy. Półki zastawione książkami dopełnią leniwego klimatu, w jaki chcemy wyposażyć nasz salon.

Nie tylko odpoczynek przed telewizorem

Należy pamiętać, że relaksu można zaznać nie tylko w salonie. Świetnym miejscem jest również łazienka. Pod prysznicem również można się odprężyć, jednak nie ma to jak długa gorąca kąpiel. Szczególnie, gdy za całe oświetlenie odpowiadają klimatycznie migoczące świece. Pełne światło nie ma takich właściwości kojących. Gdy jednak postawimy na półcienie rzucane przez świece, swój zasłużony odpoczynek rozpoczną również nasze oczy. Warto dodać do kąpieli olejek lub sól o ulubionym aromacie.

Pamiętajmy o sobie

Odrobina relaksu to bardzo istotny element każdego dnia, ze względu na pozytywne działanie na psychikę, ale również zdrowie fizyczne człowieka. Pamiętajmy, by czasem przygasić oświetlenie wygodnie usiąść, zamknąć oczy i zwyczajnie odpłynąć.