Jak urządzić kuchnię, aby lepiej zadbać o codzienną dietę?

Czasochłonna i pełna wyrzeczeń? Codzienna dieta wcale nie musi taka być. Jeśli chcemy zacząć przygotowywać zdrowe posiłki samodzielnie, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym dania mogą stać się smaczniejsze, a gotowanie – bardziej komfortowe. Oto garść pomysłów, które dowodzą, że o zbilansowany jadłospis najlepiej zadbać… od kuchni!

Dobrze urządzona kuchnia

Jeśli lubimy gotować lub chcemy rozpocząć przygotowywanie posiłków samodzielnie, warto zadbać o solidne podstawy. Prawidłowo zaplanowane urządzenie kuchni zapewni nam ergonomię korzystania z tego pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie tzw. trójkąt roboczy, czyli układ, w którym meble kuchenne oraz sprzęt ADG ulokujemy w odpowiedniej kolejności tak, aby odległość między kuchenką, lodówką czy zlewozmywakiem pozwalała na swobodę ruchów.
Jeśli jesteśmy na etapie wyboru poszczególnych sprzętów AGD, warto zwrócić uwagę na te urządzenia, których innowacyjne funkcje wspierają dbałość o jakość przygotowywanych posiłków. Na rynku znajdziemy płyty indukcyjne wyposażone w systemy kontroli temperatury, lodówki z kilkoma strefami chłodniczymi lub piekarniki zachowujące smak i aromat wypieków, np. dzięki parze. Z takim wsparciem przygotowanie dań, o które opierać będzie się nasze menu, stanie się łatwiejsze!

Pomocne dodatki i akcesoria

Zbilansowana dieta powinna być również urozmaicona. W związku z tym oczekiwać będzie od nas dużej różnorodności w jadłospisie. Chcąc móc przygotowywać cała gamę wartościowych dań i przekąsek, zaopatrzmy się także w małe AGD – np. blender, robot kuchenny czy wyciskarkę do soków. Już te trzy urządzenia pozwolą nam przyrządzić w domowym zaciszu zróżnicowane śniadania czy apetyczne podwieczorki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzień rozpocząć omletem z dodatkami, na deser przygotować domowe ciasteczka owsiane, a wieczorem skosztować owocowego smoothie!
Funkcjonalna kuchnia to także smart rozwiązania i kuchenne gadżety, dzięki którym łatwiej będzie nam realizować kulinarne pomysły. Coraz częstszym wyposażeniem kuchni staje się półka, na której z dumą piętrzą się przepiśniki i książki kucharskie. Ceniącym mobilność bardziej jednak przypadnie do gustu podstawka na tablet lub smartfon. Dobrze go mieć pod ręką, jeśli korzystamy z porad blogerów kulinarnych oraz specjalistów, w oparciu o rady których komponowana jest nasza codzienna dieta.

Ciekawym i jednocześnie dekoracyjnym elementem wyposażenia kuchni są również świeże zioła. Sposobów na aranżację kuchni z ich udziałem jest wiele – meble na których ustawimy doniczki lub przymocowane do ściany skrzynki z pewnością dodadzą naszej kuchni uroku. Jednocześnie będziemy mieć pod ręką aromatyczne dodatki, które dodadzą smaku samodzielnie przygotowywanym potrawom. Aromatyczne bazylia z powodzeniem uświetni domowe spaghetti, świeże listki mięty dodać możemy do orzeźwiającej lemoniady, a rozmaryn podkreśli smak pieczonych mięs.

Prawidłowo urządzona kuchnia sprawi, że korzystanie z niej stanie się przyjemnością. Istnieje spora szansa, że w tak zaaranżowanej przestrzeni chętniej i częściej będziemy przygotowywać posiłki, zwracając większą uwagę na to, jak komponowana jest nasza dieta.