Jak dobrać meble do stylu mieszkania?

Decydując się na nowe mieszkanie, zastanawiamy się, w jakim stylu je urządzić. Niesłabnącą popularnością cieszy się styl modernistyczny, nowoczesny lub industrialny. Wielbicielom nieco łagodniejszych aranżacji przypaść do gustu może styl kolonialny lub boho. Niekiedy jednak wolimy postawić na eklektyczne rozwiązania. Czym kierować się podczas wyboru mebli tak, aby dopasować je do wnętrza?

Meble w prostej formie

Modernistyczny i nowoczesny wystrój wnętrz cechują proste aranżacje. Jeśli chcemy w taki sposób urządzić naszą kuchnię, salon lub całe mieszkanie, dobrym pomysłem będzie wybór mebli o nieskomplikowanej formie. Jasne kolory, funkcjonalne blaty i wiele miejsca do przechowywania – to zapewnią nam nowoczesne oraz modernistyczne meble, które brak bogatych dekoracji wynagradzają niezwykłym komfortem użytkowania.

Prowansalskie i rustykalne inspiracje

Jeśli posiadaną przestrzeń planujemy urządzić w nieco romantycznym stylu, warto postawić na prowansalskie i rustykalne meble. Dobrym wyborem będą wykonane z jasnego drewna, dekorowane frezowanymi frontami lub uchwytami szafki, kredensy czy stoły. Nasza przestrzeń zyska niebanalny charakter, jeśli drewniane elementy uzupełnimy o dekoracje w pastelowych kolorach – miękkie poduszki, dywany, czy pledy.

Miedź i metal

Styl industrialny cieszy się niesłabnąca popularnością i doskonale sprawdzi się w momencie, gdy nasze mieszkanie to loft. Odpowiednio duża przestrzeń z powodzeniem pozwoli nam wyeksponować niebanalne designerskie wyposażenie, np. wykonane z metalu szafy czy stoły wyposażone w miedziane zdobienia. Atuty, jakimi może pochwalić się taka aranżacja możemy dodatkowo podkreślić, decydując się na połączenie ich z odpowiednio dobranym oświetleniem.

Aranżacja z nutą boho

Wzorzyste fotele, babcina maszyna do szycia w formie dekoracji i lampa z ozdobnym abażurem? Boho – ten niekonwencjonalny styl może sprawiać wrażenie nieco… nieuporządkowanego. Jednak zachowując odpowiednie proporcje w doborze materiałów i kolorów, mamy szansę stworzyć klimatyczne wnętrze. Dobrym pomysłem będą kolorowe motywy w stylu patchwork czy dobrze dobrane duety – np. wygodny fotel w pastelowych barwach z dopasowanym do niego stolikiem.

Kolonializm nadal trendy

Łączące w swoim wzornictwie elementy stylu brytyjskiego, francuskiego i indyjskiego meble kolonialne wyróżnia niebanalne wzornictwo. Ciężkie, wykonane z drewna kredensy czy stoły idealnie odnajdą się w naszych salonach i jadalniach. Wybierając je, możemy zdecydować się na aranżacje oparte o różne rodzaje drewna – od mahoniu po drzewo różane, a nawet mango. Za ich pomocą nasze mieszkanie może nabrać nieco egzotycznego stylu.