Jak często trzeba wymieniać filtry HEPA?

Jeśli chodzi o utrzymanie czystości powietrza w domu, masz wiele różnych opcji dotyczących filtrów. Jednym z najlepszych wyborów, jakich możesz dokonać, jest filtr HEPA, ale czym właściwie są filtry HEPA? Jak często musisz je wymieniać i dlaczego warto wymienić filtr powietrza HEPA w odkurzaczu? Czy są jakieś odkurzacze z filtrami HEPA, które powinieneś wziąć pod uwagę w swoim domu?

Podstawy filtrów HEPA

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, czym dokładnie są filtry HEPA. HEPA to akronim. Oznacza „wysokowydajne powietrze w postaci cząstek”.

Należy zauważyć, że nie każdy filtr może otrzymać oznaczenie „HEPA”. Aby być oryginalnym filtrem powietrza HEPA, filtr musi spełniać normy rządowe wprowadzone przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

Filtry te, zgodnie z normami rządowymi, muszą usuwać co najmniej 99,97% drobnych cząstek, które przez nie przechodzą.

Ze względu na wysokie standardy, które muszą spełniać te filtry oraz ze względu na ich wysoką jakość, są one powszechnie stosowane w obiektach, dla których jakość powietrza ma kluczowe znaczenie, takich jak szpitale. Jednak mogą i są często używane również w domach. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą one znacznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza i jakości życia w każdym domu.

Technologia – z czego wykonane są filtry HEPA?

Na budowę filtrów HEPA składają się grube włókna szklane, powlekana sierść zwierzęca, włókna roślinne, włókna syntetyczne (takie jak poliester lub nylon), pianki syntetyczne, wełny metaliczne lub spienione metale i folie.

Domowe filtry powietrza oznaczone jako HEPA powinny wykazywać wynik MERV 16, aby uznać je za wydajne i wysokiej jakości. Niestety, nie mamy aktualnego systemu oceniania filtrów HEPA klasy mieszkaniowej w zastosowaniach domowych. Jednak im wyższy wynik MERV, tym lepiej.

Jak często należy zmieniać filtr HEPA?

Po zakupie filtra HEPA możesz mieć pytania dotyczące tego, jak często należy go zmieniać.

Należy zauważyć, że różne systemy HEPA i systemy kompatybilne z HEPA mają zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany filtrów. Dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami dla konkretnego systemu.

Mając to na uwadze, dobrą ogólną zasadą dotyczącą większości filtrów HEPA jest ich wymiana co najmniej raz na sześć miesięcy, głównie jeśli filtr zawiera węgiel.

Jednak niektóre filtry mogą trwać nawet dwa lata bez konieczności wymiany. Jeśli nie masz pewności, jak często należy wymieniać filtry HEPA, pamiętaj, że nie masz nic do stracenia, grając bezpiecznie i wymieniając filtr co najmniej dwa razy w roku.

Możesz i powinieneś również zmienić filtr, jeśli zauważysz którykolwiek z „znaków ostrzegawczych”, że filtr wymaga wymiany.