Meble z płyty OSB – krok po kroku

Produkcja mebli to bardzo ciekawy proces. Niezależnie od tego, czy mamy na myśli działy produkcyjne dużych producentów, czy też małe pracownie rzemieślnicze, musi być zachowany określony proces. Wśród materiałów do produkcji mebli bardzo często wymieniana jest płyta OSB, która jest przede wszystkim bardzo wdzięczna w obróbce i ma dobry stosunek ceny do jakości. Sięgają po nie zarówno duże firmy oraz mali producenci i osoby, które realizują się w domowym majsterkowaniu. Jak stworzyć meble z płyt OSB?

Wszystko powinno zacząć się od dobrego projektu. To według niego budowany jest mebel, dlatego należy przyłożyć do projektu należytą staranność. Jeżeli majsterkujemy w domu, to możemy skorzystać z wzorców, które bez trudu znajdziemy w internecie. Przed nami na pewno wiele osób tworzyło meble z płyty OSB we własnym zakresie, więc możemy skorzystać z ich pracy. Zwiększy to naszą gwarancję na to, że meble będą wytrzymałe i funkcjonalne, a praca będzie bezpieczna dla domowych konstruktorów.

Co dalej?

Po przygotowaniu projektu niezbędne jest zgromadzenie materiałów konstrukcyjnych, narzędzi oraz innych akcesoriów. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie warsztatu lub też stolarni w przypadku produkcji przemysłowej lub rzemieślniczej. To tam materiały drewnopochodne poddawane są obróbce ręcznej oraz mechanicznej i tworzone z nich są konkretne elementy mebli. Po wyjściu ze stolarni, drewniane elementy powinny zostać starannie oczyszczone i przygotowane do dalszych prac. Wśród nich znajduje się między innymi impregnacja płyt oraz ich lakierowanie i malowanie, w zależności od potrzeb.

Tak przygotowane materiały gotowe są do montażu. Niektóre meble sprzedawane są w postaci gotowej do użytku i skręcane są na produkcji. Inne meble można kupić w kartonach i wymagają własnego montażu. Powinien on zawsze następować w zgodzie z instrukcją obsługi i z wykorzystaniem wszystkich elementów konstrukcyjnych od producenta. W ten sposób mamy pewność, że meble będą wytrzymałe w użytkowaniu i posłużą nam znacznie dłużej. Meble z płyt OSB są nie tylko wytrzymałe, ale również praktyczne i estetyczne, dlatego warto na nie postawić.