Czym zastąpić szkło w ogrodzie?

Projektując ogród, zwłaszcza jego architekturę, zwykle przewidujemy tam jakieś przeszklenia. Pozwalają one osłonić się od warunków atmosferycznych bez zabierania dostępu do światła. Czy jednak szkło faktycznie jest w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem? Przyjrzymy się bliżej jego ciekawym zamienników, takim jak szkło polistyrenowe czy lustro z plexi.

Dlaczego zwykłe szkło to niezbyt dobry pomysł?

Szkło jest estetyczne, wpisuje się w trendy ekologiczne i dobrze komponuje z drewnem. Ma jednak kilka zasadniczych wad, przede wszystkim jest ciężkie i może się potłuc. W ogrodzie, gdzie często dużo się dzieje, odbywają się imprezy, biegają dzieci i zwierzęta, może to skutkować niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkiem. Warto więc zainteresować się bezpiecznymi, nietłukącymi się zamiennikami, takimi jak szkło polistyrenowe, lustro z plexi czy też poliwęglan.

Szkło polistyrenowe

Polistyren to transparentne tworzywo sztuczne. Może imitować gładką szybę lub też być ozdobione różną strukturą, co wzmacnia jego efekt dekoracyjny. Kiedy ulegnie uszkodzeniu, nie rozpada się na drobne kawałki, nie powstają też ostre krawędzie. Jest odporny na wodę, ścieranie i niektóre kwasy. Wytrzymuje temperatury do 70 st. C, przy której robi się miękki.

Poliwęglan

Występuje w dwóch odmianach jako poliwęglan lity i komorowy. Przy tym drugim najczęściej konieczne jest zabezpieczeniem brzegów. I w tym wypadku nie trzeba jednak martwić się o ostre odłamki. W ogrodzie zwykle widuje się go na dachach szklarni czy altanek. Nie matowieje na słońcu, więc jak może być używany nawet w mocno nasłonecznionych miejscach. To jedno z najtrwalszych rozwiązań, cechujące się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż płyta lub lustro z plexi.

Lustro z plexi

To nieco inna, lecz równie ciekawa propozycja. Lekkie i odporne na zarysowania lustro z plexi nie przepuszcza światła, ale za to optycznie powiększa dostępną przestrzeń. Może to dawać jeszcze ciekawe efekty dekoracyjne niż te, gdy używane jest przezroczyste plexi, szkło polistyrenowe lub poliwęglan. Lustro tworzy bowiem iluzję, że ogród czy taras biegnie dalej. Wygląda to bardzo atrakcyjnie, gdy w lustrze odbija się piękna, bujna roślinność.

Co wybrać?

Każda z wymienionych propozycji może bezpiecznie zastąpić szkło. Poliwęglan i szkło polistyrenowe zapewnią dostęp do światła, lustro z plexi natomiast pomoże wydobyć jeszcze więcej piękna z małej przestrzeni. Ciężko więc odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, który materiał sprawdzi się najlepiej, a wręcz można uznać, że tworząc ogród, warto korzystać z nich wszystkich.