Jak zamieszkać na swoim?

Wiele młodych osób marzy o tym, by zamieszkać na swoim. Często zastanawiają się, w jaki sposób zdobyć swoje własne mieszkanie i czy rzeczywiście małe mieszkanie w bloku będzie lepsze od własnego domu.

Różnica pomiędzy domem i mieszkaniem w bloku jest bardzo duża. Jednak największa dotyczy ich ceny. Mieszkanie jest zwykle znacznie tańsze i bez większych problemów możemy je zakupić. Większy problem stanowią domy, których cena często jest naprawdę wysoka, a młodzi ludzie najczęściej potrzebują dużego kredytu, aby móc zakupić własne lokum. Jednak w tym przypadku należy rozważyć także inne kwestie. Czy wybrać postawiony już dom z rynku wtórnego, czy może wybudować nowy? Wiele słyszy się o tym, że na rynku wtórnym ciężko jest dostać wymarzony budynek w świetnym stanie i za niewielką kwotę. Remont, jaki trzeba wykonać również może pochłonąć wiele tysięcy, a co za tym idzie, dodatkowo zrujnuje nasz budżet. Czy więc wybudowanie nowego domu lub zakup nieruchomości na rynku pierwotnym będą lepszą decyzją?

Zanim wybudujemy swój własny dom, zwykle przeglądamy liczne projekty budowlane starając się wybrać wśród nich najlepszy budynek dla siebie, który spełniałby wszelkie nasze oczekiwania. W przypadku samodzielnej budowy, wielkim atutem jest możliwość adaptacji projektu i naniesienia dowolnych zmian. Wiele pracowni architektonicznych, które oferują gotowe projekty budowlane domów jednorodzinnych posiada w swojej ofercie również możliwość adaptacji takiego projektu zgodnie z oczekiwaniami klientów. Nawet, jeśli nie są to zbyt duże zmiany, zawsze możemy negocjować cenę takiego projektu. W zależności od pracowni, w której chcemy zakupić projekt, adaptacja może być wliczona w cenę, bądź będziemy musieli dopłacić określoną kwotę. Warto przedyskutować to z architektem i zastanowić się, czy projekt po zmianach rzeczywiście będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Dostępne w internecie, gotowe projekty budowlane mają wiele zalet, jednak największą z nich jest powtarzalność. Z wybranego projektu ktoś już mógł korzystać, a co za tym idzie, możemy uzyskać informacje odnośnie tego dokumentu. Dowiemy się, czy są jakieś błędy projektowe, czy warto coś zmienić, czy dobrze mieszka się w tym domu, a także poznamy wszelkie opinie, jakimi ludzie zechcą się z nami podzielić. Opinii można szukać w internecie, wśród grup zrzeszających osoby w trakcie budowy, w mediach społecznościowych, a także wśród znajomych. Im więcej dowiemy się o wybranym projekcie, tym lepiej dopasujemy swój dom do indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie może okazać się najwygodniejszym i bardzo tanim w porównaniu z samodzielnym projektowaniem budynku. Pamiętajmy przy tym, że niemal nie sposób jest uniknąć choćby drobnych błędów w procesie tworzenia rysunków, rzutów i planów projektowych. Jeśli zdecydujemy się na projekt indywidualny, będziemy zdani wyłącznie na siebie, a ewentualne problemy będziemy zmuszeni rozwiązywać samodzielnie, bez wsparcia innych osób, które też mogły borykać się z takim problemem.