Stosowanie kukurydzy gniecionej do karmienia zwierząt hodowlanych

Kukurydza gnieciona i kukurydza ogólnie jest bardzo ważnym aspektem karmienia zwierząt hodowlanych. Każda karma musi cechować się wysoką jakością, dobrą przyswajalnością oraz dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, aby zapewnić prawidłowy rozwój zwierząt.

Dlaczego warto stosować kukurydzę do karmienia zwierząt?

Kukurydza jest uniwersalną karmą wysokiej jakości i dlatego jest chętnie stosowana przez hodowców. Jest dobrze przyswajalna, lekkostrawna, cechuje ją wysoka energetyczność i zapewnia wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju zwierząt. Dobrze karmione zwierzęta lepiej się rozwijają, są zdrowe i co ważne z punktu widzenia hodowcy dają lepsze produkty, np. lepiej karmiona kura w efekcie da lepsze i smaczniejsze jaja. Mimo uniwersalności kukurydzy warto rozróżnić jej różne odmiany i sprawdzić, którym rodzajem najlepiej karmić poszczególne zwierzęta. Czasami lepsza może okazać się kukurydza gnieciona, a czasami kiszona lub kukurydza mielona.

Gnieciona kukurydza dla kogo?

Ten rodzaj kukurydzy można stosować do karmienia wszystkich zwierząt, ale gdyby przeanalizować bardziej szczegółowo, to zalecana jest ona do karmienia bydła, szczególnie bydła mlecznego. Taki dobrze zgnieciony pokarm jest lepiej przyswajalny w żwaczach, a potem w jelicie cienkim, dzięki czemu dostarcza więcej energii, co jest bardzo istotne w okresie rozwoju zwierząt. Jest bogata w niezbędne witaminy i minerały, a zwierzęta nią karmione będą zdrowe i wydajne. Kukurydza nie zawiera substancji antyodżywczych, dlatego jest odpowiednia dla bydła, a w dodatku smaczna i chętnie spożywana przez zwierzęta hodowlane Ponadto gniecione ziarno kukurydzy można podawać w formie kiszonej oraz suchej, dla bydła lepsza wydaje się forma kiszona.

Gnieciona, czy mielona kukurydza?

Zarówno jedna, jak i druga forma mogą być podawane do karmienia zwierząt. Ostateczny wybór powinien zostać podjęty na podstawie potrzeb samych zwierząt hodowlanych. Jakie dana karma będzie miała dla nich zalety i jak to wpłynie na ich rozwój. Forma mielona będzie lepsza dla kur, z kolei gnieciona dla bydła, ponieważ lepiej ja przyswoją i otrzymają więcej wartości energetycznej. Ze względu na wysoką jakość kukurydzy jako pokarmu, można karmić wszystkie zwierzęta jednym rodzajem tej paszy, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dopasowanie formy pod konkretne zwierzęta. Nawet jeżeli mielone i gniecione ziarno wydaje się podobne, to są między tym pokarmem pewne różnie, które wpływają na to, że dla jednych zwierząt ta forma pokarmu będzie lepsza, a dla innych gorsza.

Karmienie zwierząt jest bardzo istotnym elementem każdej hodowli i trzeba na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli zwierzęta mają być produktywne, zdrowe i prawidłowo się rozwijać, to trzeba im zapewnić do tego odpowiednie warunki m.in. poprzez odpowiednie karmienie. Kukurydza gnieciona jest karmą, która zapewnia zwierzętom wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zapewnia