Mieszkając w mieście zawsze pragniemy odrobiny innego klimatu. Często zdarza się, że na tyle ten klimat chcemy mieć dostępny, że kupujemy działkę na terenach podmiejskich lub wiejskich. Czy to w okolicy, czy w bardziej odległym od naszego domu miejscu – działka jest… Ale co dalej? Jak sprawić, że kawałek gruntu zmieni się w miejsce, gdzie weekendowe pobyty będą sielankowym wypoczynkiem?
Dach nad głową
Zdarzają się miłośnicy noclegów pod namiotem. Jednak doskwierać może wtedy brak podstawowych pomieszczeń sanitarnych, takich jak toaleta, czy kuchnia. Taki brak na własnej działce, gdzie powinniśmy się czuć najlepiej, jak to tylko możliwe, potrafi skutecznie popsuć klimat. Między innymi z myślą o takich właśnie sytuacjach powstają domki modułowe. Są to nieduże metrażowo, ale w pełni funkcjonalne domki, które powstają z przygotowanych wcześniej modułów, czyli gotowych elementów mieszkalnych. Idealnie sprawdzają się zarówno jako domki letniskowe, ale również jako całoroczne kwatery mieszkalne.
Domki modułowe charakteryzują się dużą trwałością oraz dobrymi parametrami termicznymi. Ich budowa trwa niezwykle szybko, dzięki wykorzystaniu gotowych elementów konstrukcyjnych. Często przy tworzeniu takich domków wykorzystywane są nowoczesne technologie, takie jak panele słoneczne, dzięki czemu późniejsze koszty utrzymania są niskie, a przy tym nasz domek jest ekologiczny. W ścianach umieszczane są instalacje wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne, dlatego podczas pobytu w takim domku nie musimy odmawiać sobie żadnych wygód ani żadnej nowoczesności.
Formalności związane z postawieniem domku na działce
Jeśli chodzi o formalną stronę, domki letniskowe stawia się o wiele prościej niż zwykłe domy mieszkalne. Prawo budowlane pozwala na budowę domków o małej powierzchni. Musi być to nie więcej niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych. Ma to być budynek gospodarczy jednokondygnacyjny, altana lub wiata. By rozpocząć budowę takiego obiektu, wystarczy złożyć w urzędzie gminy zgłoszenie, które uzupełnia się na miejscu. Nie jest wymagane załączenie żadnego planu budynku, można jednak dołączyć własnoręcznie sporządzony szkic. Po złożeniu wniosku musimy odczekać 30 dni. Po tym czasie, jeśli gmina nie wniesie żadnych uwag do naszego zgłoszenia, można rozpocząć budowę. Jest wiele firm oferujących domki modułowe, a koszty ich wykonania wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Nie jest to duży wydatek, w porównaniu z budową pełnoprawnego domu mieszkalnego.