Z jakimi opłatami wiąże się zakup domu?

Na pewnym etapie życia celem większości ludzi jest zakup mieszkania. Pragnienie posiadania własnego kąta wiąże się z dążeniem do poczucia bezpieczeństwa, jakie chcemy zapewnić sobie i swojej rodzinie. Zastanawiamy się, co będzie dalej, gdy wreszcie uda nam się sfinalizować kupno mieszkania. Jakie czekają nas dalsze koszty związane z taką poważną transakcją?

Opłata notarialna

W zależności od wartości transakcji, notariusz nalicza odpowiednią taksę notarialną za czynności takie jak na przykład przygotowanie umowy, oświadczenie o ustanowieniu hipoteki, czy pełnomocnictwo. Maksymalne wysokości taksy, jakie może nałożyć na nas notariusz są określone przez rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku. Ostateczna kwota jednak może być z różnych względów niższa. Można również negocjować z wspierającym nasze kupno mieszkania notariuszem. Należy pamiętać, że do wszystkich tych opłat doliczany jest jeszcze podatek VAT wynoszący 23 procent.

Jakie są opłaty stałe?

Są takie koszty, które zwyczajnie musimy ponieść, gdy sfinalizujemy zakup mieszkania. Są to opłaty na rzecz właściwego sądu rejonowego, ale nie wnosimy ich bezpośrednio. Pobiera je od nas notariusz. Jeżeli zakupiona nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, należy ją założyć. Wiąże się to z opłatą wynoszącą 60 zł. Opłata za dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej wynosi 200 zł. Jeśli na kupno mieszkania wzięliśmy kredyt hipoteczny, wtedy należy dokonać wpisu hipoteki do księgi wieczystej, za co opłata wynosi również 200 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek ten, w skrócie PCC, płacimy w przypadku, gdy zakup mieszkania nastąpił z rynku wtórnego. Stawkę podatku nalicza się procentowo i wynosi ona 2 procent od kwoty zakupu nieruchomości. Zatem nie da się odgórnie określić kwoty podatku PCC, gdyż jest ściśle zależna od ostatecznie wynegocjowanej ceny danej nieruchomości. Podatek ten pobiera notariusz przy umowie sprzedaży i odprowadza go do odpowiedniego urzędu skarbowego. Jeżeli nasz zakup mieszkania wspierany jest kredytem hipotecznym, należy zapłacić również podatek PCC od ustanowienia hipoteki wynoszący 19 zł. Warto wiedzieć, że podatku od czynności cywilnoprawnych nie płacimy w przypadku, gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, a więc od dewelopera.

Kręta droga do spełnienia marzeń

Droga do posiadania własnego mieszkania jest kręta i najeżona dodatkowymi płatnościami. Nie należy jednak się zniechęcać, jest to proces, który musi przejść każdy, a jego finałem jest spełnienie jednego z marzeń – własny dom.