Jak zamontować okap kuchenny?

Rozważasz zakup okapu kuchennego? Zależy Ci na tym, aby zamontować go jak najlepiej to możliwe? Tego rodzaju sprzęt znacznie ułatwia funkcjonowanie w kuchni, ułatwiając przygotowywanie potraw. Okapy kuchenne gwarantują również zachowanie czystości podczas gotowania, a co za tym idzie, pomagają w utrzymaniu kuchni w estetycznym stanie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w trakcie tej czynności i zapewnij sobie maksimum wydajności urządzenia.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Na rynku istnieje kilka modeli okapów kuchennych. Różnią się one od siebie nie tylko sposobem montażu czy designem, ale także trybem pracy. Wyróżnia się dwa sposoby, w jaki sprzęt może działać. 

  • Wyciąg – urządzenie montowane jest bezpośrednio do wentylacji kuchennej. Dzięki temu może on zbierać wszystkie zanieczyszczenia i wydostawać je na zewnątrz pomieszczenia. Do jego montażu potrzebny jest jednak specjalny komin, który umożliwia odprowadzanie pary wodnej i zapachów poza kuchnię.
  • Pochłaniacz – przeznaczony dla osób, które nie posiadają możliwość montażu komina wentylacyjnego. Urządzenie działa w trybie zamkniętym na zasadzie filtrowania powietrza. 

Na co wpływa montaż okapu kuchennego?

Na to, w jaki sposób okap kuchenny działa, wpływ ma nie tylko jakość jego wykonania oraz rodzaj wybranego sprzętu. Ważny jest przede wszystkim montaż urządzenia. Powinien być on dobrze przemyślany. Wpływa on bowiem nie tylko na to, jak okap będzie prezentował się w całej przestrzeni, ale ma znaczenie w kontekście takich czynników jak:

  • wydajność,
  • skuteczność,
  • tryb pracy,
  • uniknięcie szkód,
  • bezpieczeństwo.

Jak zamontować okap kuchenny?

Jeśli chce się zagwarantować maksimum bezpieczeństwa w trakcie montażu okapu kuchennego, to zdecydowanie warto zatrudnić do tego wyszkoloną osobę. Jeśli jednak domownicy chcą zdecydować się na montaż samodzielny, to powinni pamiętać o takich kwestiach jak:

  • przymocowanie sprzętu do rury wentylacyjnej – warto upewnić się, jaki model urządzenia będzie najbardziej pasować do danej rury wentylacyjnej; najczęściej sprawdzają się modele o przekroju 15 cm, 
  • zachowanie odpowiedniej odległości od płyty grzewczej – wpływa to na sposób pracy urządzenia oraz smak przygotowywanych potraw; zadbanie o wskazaną przez producenta odległość zwiększa także bezpieczeństwo w trakcie gotowania, 
  • wybranie odpowiedniego miejsca na montaż pod względem przyczepności – należy pamiętać o tym, że cała instalacja powinna być stabilna; zwiększa to bezpieczeństwo oraz wygodę podczas prac kuchennych,  
  • uwzględnienie konieczności podłączenia okapu do prądu – urządzenie potrzebuje dostępu do zasilania; warto uwzględnić przeprowadzenie specjalnego kabla do gniazda oraz zabezpieczyć miejsce przed dostępem do wody czy wilgoci.

Wysokiej jakości okapy kuchenne, których montaż jest mało problematyczny, można znaleźć w sklepie Ciarko Design. Urządzenia są dopracowane w każdym szczególe, dlatego prezentują się doskonałą estetyką oraz są niezwykle funkcjonalne. 

 

Wyposażenie domu.