Gdzie najlepiej rozpocząć życie ‘na swoim’?

Rynek nieruchomości nadal przeżywa wielki boom. Wciąż przybywa ludzi, którzy chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie, a jednocześnie liczba zwalnianych mieszkań jest bardzo niska. Budownictwo ma ogromne pole do popisu i świetlaną przyszłość, jednak nie można tego samego powiedzieć o ludziach, którzy nie mają zbyt wysokich zarobków, ale marzą o własnym mieszkaniu.

W Polsce nadal nie wiele buduje się nowych bloków wielorodzinnych. To sprawia, że ilość mieszkań dostępnych na rynku nie zwiększa się. Wśród najtańszych mieszkań znaleźć możemy przede wszystkim te, które znajdują się w starych kamienicach i to właśnie na te mieszkania może pozwolić sobie większość młodych par. Niestety, ogromnym minusem tych nieruchomości jest to, że są bardzo stare i coraz więcej z nich nie nadaje się już do zamieszkania. Jeśli któraś z kamienic zostanie przeznaczona do rozbiórki, kolejna część mieszkań jest po za zasięgiem kupujących, pozostawiając sporą liczbę osób przed trudnym wyborem miejsca do zamieszkania.

Wiele osób uważa, że stare budownictwo nie jest najlepszym miejscem do zamieszkania, z uwagi na wiele problemów, jakie niosą za sobą stare budynki. Często sposób ich stawiania pozostawia wiele do życzenia. Instalacje wodne, elektryczne czy gazowe mają w takich budynkach już wiele lat i stwarzają dodatkowe problemy. Mieszkańcy kamienic wskazują również na duże problemy z ogrzaniem takich mieszkań, w których wiele osób zwyczajnie marznie. Choć mieszkania w kamienicach mogą mieć wiele wad, zwykle są najtańszymi mieszkaniami dostępnymi na rynku, przez co większość osób, które nie posiadają zbyt dużo pieniędzy decyduje się na ich zakup.

Alternatywą mogą być również mieszkania w nowocześniejszych blokach wielorodzinnych. Są to młodsze budynki, a ich konstrukcja, sposób wybudowania i stan techniczny pozwalają na wiele lat spokojnego zamieszkiwania. Ich cena jest zwykle już wyższa, co wiąże się niewątpliwie ze standardem takich nieruchomości. Bloki wielorodzinne w obecnych czasach są już najczęściej ocieplone, posiadają ogrzewanie miejskie, wielokrotnie ciepła woda również jest doprowadzana wodociągami i nie ma konieczności podgrzewania jej samodzielnie. Standard takich mieszkań określa się na wysoki, dlatego zainteresowanie wokół nich też jest spore. Podobnie jak ich ceny. Mieszkanie w bloku można zakupić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W przypadku rynku pierwotnego, są to mieszkania w których nikt jeszcze nie mieszkał. Mogą być wykończone “pod klucz” albo wymagają tego, by nowy właściciel indywidualnie wybrał dla siebie elementy wykończenia wnętrza i wykończył swoje lokum. Jednak ten rodzaj mieszkań należy do tych najdroższych spośród wszystkich mieszkań w blokach wielorodzinnych. Droższe od nich budownictwo to już domy jednorodzinne. Takie można zakupić na rynku wtórnym, pierwotnym bądź wybudować samemu. Jednakże, cena takich domów często jest po za zasięgiem młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają wspólne życie “na swoim”.